Wykorzystujemy Bootstrap w niemal każdym projekcie. Dlaczego?‏

Nie mogę wyobrazić sobie przygotowania aplikacji internetowej bez wykorzystania Bootstrap’a. Bootstrap wspólnie z jQuery to najczęściej wykorzystywane w mojej pracy frameworki. Postaram się w skrócie opowiedzieć, dlaczego tak polubiliśmy się z Bootstrapem.

Dlaczego Bootstrap?

To pytanie mógłbym tak naprawdę odwrócić i zapytać klienta, dlaczego chcesz kupić produkt w niskiej cenie. Jako rozwiązanie i odpowiedź na jego potrzebę stworzenia nowego layoutu dla strony internetowej zaproponowałbym wykorzystanie Bootstrapa (lub Foundation o czym poniżej).

Bootstrap to prosty framework działający w oparciu o HTML, CSS i JS. Pozwala stworzyć w 100% responsywne strony internetowe w technologii „mobile first” (najpierw wersja mobilna). Dzięki zastosowaniu Bootstrapa główny układ strony można napisać naprawdę ekspresowo, a zaimplementowane w framworku funkcjonalności pozwolą na realizację niemal każdego pomysłu wykreowanego przez grafika.

Bootstrap daje również dostęp do gotowych layoutów. Często warto wykorzystać je choćby po stronie backendu aplikacji internetowej, tam gdzie najistotniejsza jest funkcjonalność, a nie unikatowy design. W innych przypadkach gotowe rozwiązania często mogą posłużyć za podstawę do wprowadzania zmian i dopasowania pod potrzeby klienta.

Bootstrap w projektach aplikacji internetowych

Przygotowując aplikację staramy się dobrać technologię dokładnie pod potrzeby klienta. Optymalne efekty uzyskamy wówczas, kiedy nasza praca będzie szybka (w skrócie – będzie tanio), a jej efekt zadowoli klienta.

Bootstrap daje nam wszystko czego potrzebujemy. Wykorzystując framework wiemy, że nasza strona będzie działała prawidłowo na wszystkich urządzeniach z jakimi będziemy się spotykali. Nie będzie nam straszny również Internet Explorer :-). Duża społeczność i ciągły rozwój gwarantują, że Bootstrap nie pozostanie w tyle. Warto zaznaczyć, że za tą wolną technologią (licencja Open-source) stoi duża firma w postaci Twittera, która mocno wspiera rozwój projektu.

Jeśli nie Bootstrap to co?

Oczywiście Bootstrap nie niezastąpiony. Na rynku znajduje się więcej interesujących frameworków, którym warto poświęcić klika linijek tekstu.

Najbardziej popularnym „konkurentem” dla Bootstrapa jest oczywiście Foundation. Framework o podobnych właściwościach z bardzo dobrym wsparciem technicznym i dużym gronem zwolenników może być używany zamiennie z Bootstrap.

Na rynku znajdziemy również inne frameworki o podobnych cechach, jak choćby Ink czy Pure. Wszystkie gwarantują pełną responsywność i przyjemne użytkowanie.