CMS – system autorski czy sprawdzone rozwiązanie?‏

Wordpress images

Praktycznie każdy nowoczesny serwis internetowy opiera się o system CMS (ang. Content Management System, System zarządzania treścią). Dzięki systemowi CMS możesz prowadzić swoją stronę lub sklep internetowy, nie znając właściwie w ogóle zasad HTMLa. Na rynku znajduje się wiele darmowych systemów zarządzania treścią, które wystarczy odpowiednio skonfigurować (samemu, bądź przy pomocy firm zewnętrznych). Nie trudno spotkać na rynku firmy oferujące jednak własne systemy CMS. Jaki system wybrać?

Autorskie rozwiązania CMS

Chcąc wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb system CMS warto zwrócić uwagę na wszystkie plusy i minusy dostępnych rozwiązań. Zacznijmy więc od autorskich systemów CMS.

Plusy autorskich rozwiązań CMS

Podstawowym plusem w przypadku systemów autorskich jest mniejszy poziom komplikacji kodu, przez co cały system jest lżejszy. Jeśli został dobrze napisany, powinien ładować strony zdecydowanie szybciej niż analogiczne rozwiązanie oparte o rozwiązania skierowane dla ogółu. Z tym argumentem można jednak dyskutować. Duża część dostępnych na rynku „autorskich systemów CMS” została zbudowana w oparciu o frameworki. Tak stworzone systemy nie są tak naprawdę rozwiązaniami autorskimi i wykorzystują gotowe elementy („bundle”), które składane są przez programistów. W efekcie systemy te nie są z pewnością minimalistyczne, choć w niektórych przypadkach jest to rozwiązanie idealne. Rekomendować je można np. w przypadku stron o charakterze nie pasującym do żadnego z popularnych systemów CMS.

Szukając plusów rozwiązań autorskich w przypadku systemów CMS nie można pominąć tego najbardziej oczywistego. System napisany jest z myślą o konkretnym projekcie i konkretnych problemach. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi optymalną ścieżkę w przypadku wykonywania podstawowych akcji oraz gwarantuje mu wygodę i swobodę. Niestety w rzeczywistości większość firm oferujących autorskie systemy CMS nie zakłada w ogóle możliwości napisania takiego systemu pod konkretnego klienta. Każdemu klientowi „wciskany jest” dokładnie ten sam produkt po niewielkim dostosowaniu do indywidualnych potrzeb. Z jednej strony trudno dziwić się dostawcy – klient oczekuje niskiej ceny. Z drugiej warto sobie zadać pytanie – po co w tej sytuacji proponujemy klientowi rozwiązanie oparte o własny system CMS?

Minusy autorskich systemów CMS

Zakładając, że system zarządzania treścią został napisany w optymalny sposób dokładnie pod Twoje potrzeby trudno znaleźć minusy tego rozwiązania. Istnieje niestety jedno ogromne zagrożenie, o którym nie można zapomnieć. Autorski system CMS to autorska architektura bazy danych czy też pliki systemu napisane w niekoniecznie czytelny dla innych programistów sposób. Warto zastanowić się, czy chcesz uzależniać się od jednej firmy? Niestety, nie każdy będzie chciał wspierać rozwiązanie, które wybierzesz jeśli wykorzystasz niszową technlogię.

Bezpłatne systemy CMS

W opozycji do autorskich rozwiązań znajdują się gotowe, dostępne zwykle na bezpłatnej licencji rozwiązania ogólnodostępne, takie jak WordPress, Drupal czy Joomla! Modułowy charakter tych rozwiązań pozwala na ich dostosowanie do potrzeb konkretnego projektu , a popularność daje pewność uzyskania wsparcia w dowolnie wybranej firmie zajmującej się przygotowywaniem stron internetowych.

Plusy darmowych systemów CMS

Najważniejszym plusem darmowego systemu zarządzania treścią jest jego cena. Za 0 zł otrzymujemy w zasadzie wszystko czego potrzebujemy w przypadku bloga firmowego, strony produktowej czy akcji marketingowej. Liczba dostępnych modułów pozwala rozwiązać znaczną część wymagań bez pisania nawet jednej linii kodu.

Kolejną zaletą wykorzystania ogólnodostępnego systemu CMS jest łatwość rozbudowy posiadanego systemu. Praktycznie każdy programista podejmie się napisania dodatkowego modułu czy przeprojektowania wyglądu graficznego. Jeśli któregoś dnia postanowisz, że chcesz aby Twoja strona stała się sklepem szybko znajdziesz odpowiednie rozwiązanie, dzięki czemu oszczędzisz czas i pieniądze.

Minusy darmowych systemów zarządzania treścią

Wybrane rozwiązanie, jakiekolwiek by ono nie było, będzie posiadało pewne ograniczenia. Na pierwszy rzut oka ich nie dostrzeżesz, jednak wyspecjalizowane potrzeby będą rodziły nowe problemy. Z całą pewnością blisko 100% z nich uda Ci się rozwiązać, jednak musisz zrozumieć sytuację, w której wprowadzenie jakiegoś rozwiązania będzie wręcz niemożliwe ze względów technicznych.

Kolejnym problemem będzie wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią. Podstawowe pytanie: WordPress czy Drupal będzie musiało się pojawić. Z odpowiednim wsparciem znajdziesz rozwiązanie optymalne.

Posumowanie

Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią to zadanie bardzo istotne. Nie da się ukryć, że w znacznej większości przypadków rekomendowane będzie wykorzystanie gotowego mechanizmu, dla którego przygotować należy indywidualny wygląd. W małych projektach zdecydowanie odradzałbym wykorzystanie systemu autorskiego. Skoro takie firmy jak CNN czy Bloomberg wykorzystują WordPress’a, dlaczego Ty miałbyś wchodzić w ślepą uliczkę autorskiego rozwiązania?